Joomla extensions and Joomla templates by JoomlaShine.com
dsc02484.jpg
„Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap: a vidéki térségekbe beruházó Európa”
  • Magyar
  • In English
  • Español
English French German Italian Portuguese Russian Spanish

 

nea 

 Szechenyi2020 logo

 

bort

 

Erasmus logo

letöltés

celteruletkatalogus

 hvs2011

naturamalogomod1

Dabas és Térsége Kézműves Egyesület

hvs2

Magyar Agrarkamara

vadonleso_large

oktkGPF_MEDOC
Kezdőlap Hírek Friss Hírek LINC 2016 EVENT Vidékfejlesztési konferencia Dabas és Ráckeve térségében
Banner
LINC 2016 EVENT Vidékfejlesztési konferencia Dabas és Ráckeve térségében PDF Print E-mail
Sunday, 09 October 2016 10:57

A rendezvény szervezői köszönik a LINC konferencia megszervezéséhez nyújtott támogatást 
Áder János Köztársasági Elnök úrnak, a rendezvény fővédnökének, 
az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapnak, 
a Visegrádi Alapnak, 
Pogácsás Tibor államtitkár úrnak a Belügyminisztérium Önkormányzatokért Felelős Államtitkárának, 
Szabó Istvánnak, a Pest megyei Önkormányzat elnökének, 
a Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület tagönkormányzatainak, 
Kis Miklós Zsolt államtitkár úrnak, 
Viski József Helyettes Államtitkár úrnak, 
a Miniszterelnökség Agrár-Vidékfejlesztésért Felelős Államtitkárságának,
valamint a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózatnak.

linc 2016 3Az idei LINC EVENT 273 regisztrált külföldi résztvevő, 15 meghívott szakmai partner részvételével zajlott. A szervezés feladatait az Egyesület Elnökségének, - Somogyi Béla elnöknek, Zsirosné Pallaga Mária és Hernádi Lajos alelnöknek, valamint Szadai József elnökségi tagnak - a jóváhagyása mellett az Egyesület munkaszervezetének munkatársai, Rácz Judit és Varga Péter irányította.

linc 2016 4A LINC EVENT európai vidékfejlesztési szakmai konferencia legfőbb célja, hogy elősegítse Európa LEADER Helyi Akciócsoportok tagjai számára a nemzetközi kapcsolataik létrejöttét és erősödését, segítse az egymástól való gyakorlati tanulást nemzetközi szinten, és hozzájáruljon a tagállamok közötti együttműködési projektek létrehozásához. A LINC hálózati tagok legfontosabb célkitűzése, hogy az Európai vidékfejlesztésben tevékeny szakemberek évente legalább egyszer találkozzanak egy alulról szerveződő kezdeményezés kapcsán, megismerjék egymást és a vendéglátó ország sajátosságait, és megosszák egymással gondolataikat a vidékfejlesztés aktuális kérdéseiről.

linc 2016 5Az idén hetedik alkalommal megrendezett konferenciának Magyarország, a Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület adott otthont. Az eseményt több mint három éves előkészítő és egy éves szervezői időszak előzte meg. Az Egyesület megalakulása óta a „Közösség, kultúra, hagyomány” hívószavakkal határozza meg összefoglalóan a tevékenységét, vendéglátóként ugyanezeket a hívószavakat ültette át a rendezvény szellemiségének és a szakmai program fő irányának meghatározására is.

A LINC EVENT esemény minden évben más-más országban kerül megrendezésre, annak érdekében, hogy a résztvevők megismerkedhessenek az adott régió értékeivel és sajátosságaival. Magyarország ebből a szempontból rendhagyó állomás volt, hiszen a programot a ”Visegrádi” országokból érkező partnerek számára külön elemekkel sikerült kiegészíteni, erősítve ezzel a Közép-európai résztvevők között az együttműködést.

linc 2016 6A résztvevők a regisztráció során kiválaszthatták a felkínált programelemekből a számukra leginkább érdekesnek mutatkozó témákat, így a programok során főként olyan kollégákkal találkoztak több alkalommal, akik hasonló érdeklődési körrel választottak a programok közül. Ez rendkívül fontos a jó szakmai kapcsolatok kialakításának szempontjából, és kiemelt jelentősége van a nagyobb léptékű nemzetközi együttműködési programok előkészítése szemszögéből is.

Ahogy a konferencián is elhangzott, az igazán jó nemzetközi együttműködések csak az együttműködő partnerek személyes benyomásai alapján indíthatók el, szükséges, hogy legyen saját tapasztalatunk a nemzetközi partner munkájáról, hozzáállásáról, munkamódszereiről. Nemzetközi együttműködési projekt nem indítható el levélváltás, vagy telefonos kapcsolatteremtés útján, mindenképpen több fázisos előkészítést, több személyes megbeszélést igényel.

linc 2016 7A Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület szervezett LINC konferencia fő üzenete a „pARTicipation”, avagy a részvétel művészete volt: célunk, hogy a LINC szakmai programjain résztvevők minél több ponton bevonódhassanak, bekapcsolódhassanak, fizikailag is részt vehessenek azokban a tevékenységekben, melyek meghatározzák az Egyesületünk és a működési területünkön élők mindennapjait.

linc 2016 8A projektlátogatások alkalmával mindenütt biztosított a lehetőséget arra, hogy a vendégek egy-egy tevékenységet kipróbáljanak, a helyiekkel, - a fejlesztések házigazdáival - közvetlenül is kapcsolatba kerüljenek. A három napos szakmai program minden állomásán volt lehetőség arra, hogy a résztvevők belekóstolhassanak – akár szó szerint is – a hazai ízekbe, magukkal vihessék a kézfogás melegét, a gyapjú tapintását, a büszkeségtől csillogó tekintetű projektgazdák mosolyát, a csilingelő nevetésű táncosok által tanított ritmust, és a záró vacsora során nekik megtanított dallamot.

linc 2016 9A szakmai konferencia kiemelt hozadéka, hogy a résztvevők olyan jó gyakorlatokat ismerhetnek meg, melyek segítségével még hatékonyabban valósíthatják meg Helyi Fejlesztési Stratégiáikat a jövőben, a bemutatott projekteken keresztül inspirálódnak, ötleteket szereznek, és alkalmazzák a saját területükre a szervezők által bemutatott egy-egy jól működő projektötletet.

linc 2016 10Az események során mindenki annyit visz haza magával, amennyit szeretne és amennyit a befogadókészsége elbír. Számtalan témából választhatnak évről - évre a résztvevők, hiszen a házigazda LEADER szervezet (ország) sajátosságaira épül a program, megtartva a LINC hálózat által fontosnak tartott kötelező elemeket, mint a projektlátogatások, az elméleti műhelymunka, a sportrendezvény, és a helyi termékek kiállítása.

linc 2016 12A LINC hálózat előnye, hogy minden résztvevő egyenlő, egyenrangú, képviselje egyesületi tagként, elnökségi tagként, vagy munkatársként a saját LEADER szervezetét. A három napos programban biztosított kötetlen beszélgetések során könnyű áthidalni a szakmai hierarchiából vagy párhuzamosságokból adódó kommunikációs nehézségeket. Egy közepes angoltudással rendelkező résztvevő is nagyon sokat tanulhat a gyakorlati programokból, projektlátogatásokból, és természetesen szervezők által felkínált angol nyelvű kommunikációt segítő lehetőségekből a program során.

linc 2016 13A LINC konferencia résztvevői az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap támogatásával megvalósított LEADER projekteket látogattak meg az Egyesület működési területén belül Bugyi nagyközségben, Dabason, Kakucson, Újhartyánban, Ráckevén és Táborfalván. A részletes program és a bemutatott projektek listája megtekinthető a konferencia saját weboldalán, a www.linc2016.eu oldalon. A konferencia rövid összefoglaló filmje megtekinthető

linc 2016 14itt: https://youtu.be/ixkHEziwB6U 

A programot tovább színesítette a Dabas és Térsége Kézműves Egyesület tagjai által szervezett helyi termék kiállítás és vásár, valamint az egyesület működési területén kimagasló szakmai színvonalon működő kulturális csoportok és előadók fellépése, mint a ráckevei Kéve Néptáncegyüttes, az újhartyáni Herczel Néptáncegyüttes, a Sváb Party zenekar, a Pátria Énekegyüttes, a dabasi Tilinkó néptáncegyüttes, a Mákvirág citerazenekar, a Blues Archív, a Presso Band, Farkas-Barabás Réka, Farkas-Barabás Szabolcs, Szabó Zoltán trió, a Kiskunsági Nemzeti Park természetőre Vadász Csaba.

linc 2016 15A szervezők különösen büszkék arra, hogy a LINC szakmai konferencia lebonyolítását teljes mértékben helyi kötődésű vállalkozások bevonásával tudták megvalósítani. A szálláshely szolgáltatást a Dabas Motel, Sarlóspuszta Club Hotel, és Bugyi Forster kastély mellett három kisebb turisztikai szálláshely, a kakucsi Deák Udvarház, az újlengyeli Krisztina Panzió, és az újhartyáni Faluközpont biztosította.

A Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület működési területén lévő turisztikai vállalkozások az igénybe vett szolgáltatásaikon keresztül kaptak lehetőséget a promócióra.

linc 2016 16A LINC 2016 EVENT házigazdái bíznak benne, hogy az itt megjelent közel háromszáz vendég jó hírét viszi a régiónak, és felkelti az érdeklődést a Budapest tőszomszédságában lévő vidéki turisztikai értékek, a vidéki szolgáltatások iránt. A dabasi és a ráckevei járás települései a program megvalósításának következtében helyet kaptak Európa térképén, az itt megjelent közel háromszáz vendég még remélhetőleg sokáig emlegeti a háromnapos program során szerzett élményeit, és - ahogy azt többen is megerősítették – visszatérnek újra.

linc 2016 17A konferencia költségeinek elszámolása folyamatban van, de azt biztosan látjuk - és tudtuk előre, - hogy egyedül az Egyesületünk nem tudja a költségek finanszírozását vállalni, szükségünk van az előzetesen ígért támogatásokra is ahhoz, hogy a magas színvonalon megszervezett rendezvény rentábilis legyen.

linc 2016 20Az egyik legfelemelőbb pillanat a szervezők számára az a találkozás volt, amikor a Bugyi nagyközség kulturális központjának helyet adó Beleznay Kastély (IKSZT) tevékenységét bemutatva az észt delegáció tagjai arról kérdezősködtek, hogy van-e valami Észt vonatkozású mű a könyvtárban.

linc 2016 19Legnagyobb meglepetésükre Józsa László az intézmény igazgatója az egyik tárolószerkényből elővette az Észtek nemzeti eposza, a Kalevipoeg egy múlt századi példányát, mely a Bugyi községben született Fazekas Jenő finnugor nyelvészprofesszor, az uppsalai egyetem finnugor tanszéke tudományos kutatójának könyvhagyatékából került elő. A könnyekig meghatódott Észt delegáció tagjai azonnal szívükbe zárták nem csak az intézmény dolgozóit, Bugyi Nagyközséget, a Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesületet, hanem Magyarországot is.

linc 2016 18Ezek az apró csodák minden LINC konferencián ott vannak, összekötik a múltat a jelennel, megmutatják a közös Európai történelmet, világítótoronyként mutatják a nemzetek közötti együttműködés lehetőségének útját. Vidéki emberek találkoznak vidéki emberekkel, szavak nélkül is értik egymást, elég egy mosoly, egy bátorító mozdulat, egy invitáló gesztus, és a nyelvi akadály messze tűnik. A nemzetközi LEADER közösség tagjai által szerzett magyarországi tapasztalat túlmutat az aktuális irányelveken, mert hétköznapi emberektől ered és hétköznapi emberekhez jut el.

linc 2016 11

• • •

linc 2016 21A program előkészítésében és lebonyolításban kiemelkedő szerepet kapott a rendezvényen önkéntesmunkát vállaló szervezői stáb, melynek tagjai: Ács Ferenc, Deák Bence, Deák Tünde, Gerencsér Ilona, Jablonczay Nikoletta, Kóci Anna, Nemes Gusztáv, Parizán Anna, Urbán Csilla, Street Gábor.

Az elméleti műhelymunka előadói Marianna Kosic (University of Triest, Italy), Csepeli György (ELTE TÁTK), Goda Pál (Szent István Egyetem, R&D Center), Jablonczay Tímea (Zsigmond Király Főiskola), Wojtek Szpocinski (Development Policy Foundation), Paul Soto (ENRD), Tóth Péter (ENRD), Nyári Eszter (Herman Ottó Intézet), Jánossy László (Herman Ottó Intézet) és Marczis Márta (AEIDL).

Dabas, 2016. október 3.

Rácz Judit - Varga Péter

Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület

Share
 

LINC 2019 – Parnu, Észtország

Új esély - Komplex fejlesztési program Tatárszentgyörgyön

Erasmus Catalyst 2017

A tematikus műhelymunka és tanulmányút

Előkészítő látogatás - LINC EVENT 2016

No images

Aktuális események

There are no upcoming events currently scheduled.

HFS Fórumok

Föld napi expedíció a Felső-Homokhátságon

Az oldal hibátlan működéséhez Mozilla Firefox vagy Expoler 8 esetleg újabb böngésző szükséges.

Keresés

Ki olvas minket

We have 450 guests online
Minden jog fenntartva.
Az oldalainkon közölt tartalom újraközlése
és sokszorosítása csak tartalmi és formai
módosítás nélkül engedélyezett.

© Új Magyarország Vidékfejlesztési Program
Felelős szerkesztő: Rácz Judit, munkaszervezet vezető racz.judit@leaderkontakt.hu