Joomla extensions and Joomla templates by JoomlaShine.com
„Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap: a vidéki térségekbe beruházó Európa”
  • Magyar
  • In English
  • Español
English French German Italian Portuguese Russian Spanish

BelépésElfelejtett jelszó
Elfelejtett felhasználónév
Regisztáció

 

nea 

 Szechenyi2020 logo

 

bort

 

Erasmus logo

letöltés

celteruletkatalogus

 hvs2011

naturamalogomod1

Dabas és Térsége Kézműves Egyesület

hvs2

Magyar Agrarkamara

vadonleso_large

oktkGPF_MEDOC
Hirdetés
Településeink - Hernád
PDF Nyomtatás E-mail
Településeink

Hernád Budapesttől délkeletre, attól mintegy 50 km-re fekvő község. 2540 hektáros területén kb. 4.100 ember él. Újhartyán, Újlengyel, Pusztavacs, Örkény, Dabas határolják. Keleti részén ÉNY-DK irányban halad át az M5-ös autópálya, nyugati felén a Budapest-Lajosmizse-Kecskemét vasútvonal, Dabas felől pedig az E5-ös főútvonal érinti a határt. Ez a "bezártság" tette lehetővé, hogy kinyíljon számára a világ, hiszen ezeken a jelentős közlekedési útvonalakon Budapest és más nagyvárosok is könnyen elérhetők. Ennek az adottságnak főleg a település gazdasági életére voltak és vannak kedvező hatásai.

Mi, hernádiak, településünk történelmét 1388. augusztus 7-től tartjuk számon, mert ezen a napon említi először községünket - Hernád éven - egy oklevél, amely egy birtokper kapcsán született ítéletről íródott. Ekkor Hernád már a népes köznemesi falvak megszokott hétköznapjait élte.

AZ ÚJ HERNÁDI KÖZPONTI PARK

Tartott ez az állapot egészen a török megszállásig, amikor is a hernádi lakosok nagyon korán megismerkedtek a "fenséges Padisah" katonáinak módszereivel. Bizony, Hernádon keresztül vezetett a törökök legnagyobb hadiútja Budára. A török megszállás alatt Hernád és a környékbeli falvak gyakorlatilag elnéptelenedtek, mert akit nem öltek meg, sürgősen más vidékre költözött a törökök adószedési módszerei elől. A török hódoltság utáni időkről így ír Czagányi László helytörténész: "A XVII. század derekán Hernád üszkös romjait már benőtte a fű, a vacsiaknak sem sikerült megmaradni a kietlen tájon. 1652-ben Abdi budai defterdártól kértek a "vitéz oszmán harcosok" zargatásai ellen védelmet nyújtó útlevelet, s papjuk vezetésével Kőrösre telepedtek át.' Azután - mintegy két évszázadon keresztül - Hernád füves pusztáit legeltetésre bérelték a környező mezővárosok (Kecskemét, Nagykőrös) tehetős polgárai, ez volt az ún. "pusztabérletek kora".

A 19. század elején kezd ismét benépesülni a vidék, de a folyamat nagyon lassú. A futóhomok megfékezésére - amely a földterületek jelentős részét adja - számos kísérlet történik. A legjelentősebb talán a Coburgoké, akik a legsilányabb részeket fával telepítették be és ez az akáctelepítés eredményesnek is bizonyult. Bőven akadt még azonban nádas, zsombékos, erdős, bozótos terület elég, amelyek rejtekhelyet adtak a szegénylegényeknek, köztük a "mi betyárunknak" Bogár (Szabó) Imrének is. Ő igen szomorú véget ért, hiszen alig volt 20 éves, amikor a hernádi buckák között Balla Kálmán dabasi csendbiztos kézre kerítette. 1862-ben akasztották fel. Nevét a mai napig őrzi Hernád Bogár-dűlő ónevű része.

Községünk a II. világháború után először Újhartyánhoz, majd 1970-től Örkényhez tartozott közigazgatásilag. Az 1984. évi önállóvá válás után jelentős közműberuházások zajlottak a községben. Így a gázvezeték építése, vezetékes ivóvízhálózat kiépítése, az energiahálózat korszerűsítése, vezetékes szennyvízhálózat megépítése, a település teljes úthálózatának szilárd burkolattal történő ellátása. 2001 végére Hernád összközműves településsé vált. Az önkormányzat fokozott figyelmet fordított arra, hogy a község közintézményeinek állapotát javítsa. Most elmondható, hogy az önkormányzati intézmények jó állapotban fogadhatják a látogatókat. A szokásos intézmények (iskola, óvoda, művelődési ház, egészségügyi intézmények) mellett lehetőség volt más közintézmények alapítására is. 2001 őszén a helytörténeti gyűjtemény számára létrehoztuk a hernádi Tájházat.

Büszkék vagyunk arra, hogy nagyon sok fiatal pár választja otthonául a falut, a születések száma kiemelkedő, így Hernád egyre fiatalodó község.

Látogasson meg bennünket: Hernád Község honlapja !

Share
 

LINC 2019 – Parnu, Észtország

Új esély - Komplex fejlesztési program Tatárszentgyörgyön

Erasmus Catalyst 2017

HFS Fórumok

Minden jog fenntartva.
Az oldalainkon közölt tartalom újraközlése
és sokszorosítása csak tartalmi és formai
módosítás nélkül engedélyezett.

© Új Magyarország Vidékfejlesztési Program
Felelős szerkesztő: Rácz Judit, munkaszervezet vezető racz.judit@leaderkontakt.hu